fbpx

Bolestivá menštruácia – tvoja maternica s tebou komunikuje

Ako sa cítiš keď sa povie slovo „menštruácia“? Dokážeš sa otvorene rozprávať o svojej menštruácii? Ideš na toaletu s vložkou v ruke alebo ju skrývaš vo vrecku? Vnímaš svoju menštruáciu ako dar alebo skôr ako povinnú každomesačnú jazdu? Máš ťažkosti spojené s menštruáciou alebo je to pre teba nádherný čas?

Mávala som veľké ťažkosti pri svojej menštruácii. Čím viac som sa snažila zakrývať svoju menštruáciu, o to viac boli moje ťažkosti viditeľnejšie a zložitejšie. Začínali postupne od slabších prejavov nevoľnosti až po vracanie. Od slabších závratov až po odpadávanie. Od slabšej bolesti až po bolesť, ktorá skončila až po pichnutí lieku od bolesti. V jednom čase som dokonca zašla aj ku gynekologičke, aby mi predpísala antikoncepciu. Toto riešenie ma čiastočne zbavilo niektorých ťažkostí, no nie úplne. Ba čo viac so sebou prinieslo iné ťažkosti. 

Aké by boli moje odpovede na hore uvedené otázky v čase kedy som mala veľké ťažkosti?
Asi by to znelo nejako takto: cítila som sa hrozne, už len pri pomyslení na menštruáciu. Hanbila som sa, skrývala som vložku nie div že som si často aj vrecko potrhala. Vnímala som ju ako trest, ako niečo čo nepotrebujem. Ako niečo čo ma obmedzuje.

A ako to máš ty? Mávaš tiež takéto pocity alebo ťažkosti?

Dnes, o niekoľko viac rokov neskôr sú moje odpovede iné. Je to pre mňa nádherný pokojný čas. Je to pre mňa darom, že mám menštruáciu. Som bez akýchkoľvek ťažkostí a moja menštruácia je vyliečená. A aj keď náhodou prežívam stresové obdobie a mám občas nejaké ťažkosti, pomocou vedomého dýchania, pozornosti a správneho pohybu ich zvládam oveľa jednoduchšie ako predtým.

Ako je to možné?

Recept je jednoduchý a dokážeš to aj ty. Pretože ty si jediná osoba, ktorá môže urobiť zmenu. V tomto článku sa rada podelím s tebou o kroky, ktorými som prešla k vyliečeniu mojej bolestivej menštruácie a k lepšiemu porozumeniu reči mojej maternice.

Čo je koreňom ťažkostí?

Akékoľvek zdravotné ťažkosti, ktoré sú spojené so ženskými orgánmi majú svoje korene v neprijatí našej ženskej tvorivej energie alebo celkovo ženstva na rôznych úrovniach. Či už je to prijatie našej ženskej rodovej línie alebo vzťahu so ženou – mamou, kolegyňou resp. vzťahu so svojou vnútornou ženou a prijatím seba samej ako ženy. Pri liečení som prešla naprieč týmito úrovňami postupne krok po kroku.

Tri kroky na mojej ceste

Prvým krokom bolo uvedomenie si toho, že to môžem mať aj inak. Inšpirovala ma kamarátka, ktorá mi porozprávala o tom aké mala ťažkosti s menštruáciou a že už ich vyliečila. Porozprávala mi o tanci Loona Dance, pomocou ktorého sa jej podarilo odstrániť svoje ťažkosti už v priebehu troch mesiacov. Samozrejme hneď som sa prihlásila na lekciu a bola som nadšená, že niečo takéto existuje.

Druhým krokom bolo, že som začala pravidelne tieto lekcie navštevovať. Prostredníctvom týchto lekcií som sa postupne naučila venovať pozornosť svojej maternici, komunikovať s ňou a rozumieť jej reči. Zistila som, čo mojej maternici prospieva a čo nie. Ako ju uvoľniť, aby menštruácia bola bez ťažkostí. Začala som sa vzdelávať a čítať knihy o ženskej energii, mojou prvou knihou o ženskej cyklicite bola kniha od Mirandy Gray – Rudý měsíc.  Cvičenia popísané v tejto knihe sa stali súčasťou môjho každodenného života rovnako ako tanec Loona Dance.

Nasledoval krok tretí. Uvedomenie si, že menštruácia je jedným s lupeňov na ruži ženstva. Že je potrebné postupne pootvárať aj ostatné lupene ruže, aby došlo k plnému rozkvitnutiu kvetiny. So zámerom plného liečenia svojho ženstva som sa prihlásila na Loona Dance Academy v Prahe. Kde som počas štúdia prechádzala jednotlivými témami ženstva. Témami ako sú vzťah s mamou a vzťah s otcom. Seba – prijatie a seba – hodnota. Témami ako moja jedinečná ženská esencia. Postupne som sa dostávala späť k sebe a cíteniu svojho tela. 

Významný bod cesty – prijatie

K prijatiu seba ako ženy so všetkým čo ku mne patrí a k žitiu svojej ženskosti v každý deň.

V momente kedy som naozaj precítila svoju ženskú tvorivosť a vnútornú silu som sa rozhodla, že budem ďalej zdieľať tento nádherný dar menštruácie a ženskosti. Zdieľať aj s tebou, pretože to má veľký význam pre každú ženu.

Praktické rady:  ako maternici pomôcť pri bolestivej menštruácii

  • kŕče – sú spôsobené vnútorným chladom v maternici, pomáha termofor alebo niečo teplé priložiť na oblasť podbruška
  • voda – keď deň alebo dva dni pred menštruáciou vypiješ 2 alebo 3 litre vody pomôžeš menštruácii sa spustiť ľahšie
  • oddych – ak môžeš naplánuj si oddychový deň
  • hlad – mne pomáha aj keď v prvý deň menštruácie som bez jedla alebo len s malým množstvom
  • zelené potraviny – mám výborné skúsenosti so zavedením zeleného jačmeňa do svojho jedálnička
  • pohyb – prispôsobený prirodzenému ženskému pohybu – chôdza, Loona dance – zamerané na ženské orgány, počas menštruácie sa vyhýbam prudkým pohybom skákanie, behanie, posilňovňa
  • dych a pozornosť – vedomé dýchanie do oblasti, v ktorej sa bolesť nachádza

Môžeš skúsiť hneď:

Vedomé dýchanie do maternice

Polož si ruky na podbruško do tvaru
srdiečka. Ako vidíš na obrázku.
Zavri si oči, veď svoj nádych do oblasti svojich dlaní. Prinášaš tak pozornosť a vedomie do oblasti maternice. Začínaš sa s ňou kontaktovať a rozprávať. Môžeš si k tomu pustiť aj príjemnú meditačnú hudbu a počas 10 minút dýchať do oblasti svojich dlaní.

Darček pre teba: 

Omaľovánka maternice na stiahnutie

Prostredníctvom kreslenia venuj svoj maternici lásku a pozornosť. Môžeš skombinovať aj s vedomým dýchaním do maternice.

Prajem Ti príjemne strávený čas v spoločnosti tvojho ženského lona.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí a použijeme ich výhradne na účel kontaktu s Vami na základe Vášho dopytu. Osobné údaje spracovávame v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018, podrobnosti o svojich právach sa dozviete na stránke Zásady spracovania a ochrany osobných údajov.